Aktualności

Halloumi Dębnik 52 – najlepszy na grilla!

Dębnicki ser typu halloumi produkujemy z mleka od naszych krów Jersey. To półtwardy, słony ser, w smaku przypominający zarówno łagodną mozzarellę, jak i ostrego, wyrazistego oscypka. Wielowarstwowa konsystencja sprawia, że ser idealnie nadaje się do smażenia i zapiekania. Najlepiej smakuje ze świeżymi listkami mięty. To absolutny must have sezonu grillowego.

Ser typu halloumi Dębnik 52 wytwarzamy ze świeżego mleka krowiego. To surowiec najwyższej jakości. Pochodzi od naszych krów Jersey, które pasą się na czystych dębnickich łąkach i pastwiskach, bogatych w rozmaite trawy i zioła. Dębnik jest doskonałym miejscem zielarskim, uznanym i docenianym przez zielarzy z całej Polski za różnorodność roślin oraz bardzo dobry stan wód i gleb, nieskażonych zanieczyszczeniami przemysłowymi. Tym niezwykłym pożywieniem żywią się nasze krowy Jersey. Świeże jedzenie wprost z dębnickich łąk, w połączeniu z ogromną troską i pasją, jaką wkładamy w opiekę nad naszymi zwierzętami, decyduje o smaku mleka i wytwarzanych z niego produktów mleczarskich Dębnik 52.

Z mleka krowiego wytwarzamy niezwykle smakowite plastry sera typu halloumi, które można zajadać świeże lub smażone, czy grillowane. Na słodko lub słono. Na zimno lub gorąco. W każdej wersji smakują doskonale. Mogą pełnić rolę głównego dania oraz być serwowane jako dodatek do innych potraw np. sałatek, szaszłyków, zapiekanek. Można je podawać z mięsem oraz ze świeżymi lub grillowanymi warzywami. W lecie świetnie smakują z arbuzem, melonem, brzoskwiniami i winogronami. Przed lub po grillowaniu warto posmarować ser warstwą miodu. Połączenie smaków słonego i słodkiego idealnie komponuje się na sałacie lub grzance. Potrawę warto posypywać prażonym sezamem i (zawsze) przybrać listkami świeżej mięty.

Czy wiedzieliście, że halloumi to ser wywodzący się z Cypru, powszechny na stołach Grecji i Turcji, a równocześnie ulubiony ser kuchni całego Bliskiego Wschodu? Uwielbiają go mieszkańcy Libanu, Syrii, Palestyny, Jordanii, Izraela, Egiptu oraz Iraku. Jednak absolutnym hitem jest na Cyprze, w kraju swego pochodzenia, gdzie wytwarza się go głównie z mieszanki mleka koziego i owczego. Uznaje się, że ser powinien mieć 46% wody, 43% tłuszczu, 22% białka i 3% soli. Cypryjczycy są z niego bardzo dumni, powszechnie uważa się ten wyrób serowarski za jeden z cypryjskich skarbów narodowych.