Aktualności

Kwiatowe sery z Dębnik 52

Na koniec lata mamy dla Was kwiatowe sery! Dojrzewające ze świeżego mleka krów Jersey z jadalnymi kwiatami i ziołami. Nagietkiem, dziką malwą, kwiatami i owocami czarnego bzu, malinami…. Taka kwietno-serowo kompozycja jest nie tylko pyszna i piękna, ale też bardzo zdrowa.

Kwiatowe sery przygotowujemy z mleka krów Jersey i dodajemy do nich płatki jadalnych kwiatów, owoców i ziół.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to cenna roślina lecznicza, która kwitnie na żółto i pomarańczowo od czerwca do końca września. Języczkowe płatki można dodawać do potraw, a także suszyć i zaparzać z nich herbatki. Kwiaty nagietka zawierają sporo flawonoidów, a także kumarynę, fitosterole, saponiny, polisacharydy i kwasy fenolowe. Dzięki temu działają rozkurczowo, żółciopędnie i przeciwzapalnie. Można je stosować pomocniczo w chorobach żołądka, jelit i pęcherzyka żółciowego.

Do serów Jersey w Dębnik 52 dodajemy kwiaty nagietka
Do serów Jersey w Dębnik 52 dodajemy kwiaty nagietka

Dzika malwa, inaczej ślaz dziki (Malva sylvestris L.) to kolejna dziko rosnąca roślina, która jest zarówno piękna, jak i bardzo zdrowa. Rośliny są wysokie, mogą osiągać nawet 1,5 metra wysokości. Kwiaty, które kwitną do końca października, przypominają ciemnoróżowe, purpurowe i fioletowe kielichy. Są efektowne, mają delikatnie słodki smak i zawierają sporo śluzów, które działają przeciwzapalnie i osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, krtani i przewodu pokarmowego To jeden z niewielu surowców roślinnych, które z powodzeniem mogą być stosowane u małych dzieci i niemowląt.

Do serów Jersey w Dębnik 52 dodajemy kwiaty dzikiej malwy
Do serów Jersey w Dębnik 52 dodajemy kwiaty dzikiej malwy

Czarny bez (Sambucus nigra). Zarówno kwiaty, jak i owoce zawierają mnóstwo cennych składników, w tym flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne, witaminy A, B1, B6, C, karotenoidy, garbniki i sole mineralne. Owoce mają ponadto dużą ilość rutyny. Dzięki takiej kompozycji czarny bez wykazuje działanie  napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne i moczopędne. Jest pomocny w leczeniu przeziębień i stanów zapalnych dróg oddechowych, a także łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Do serów Jersey w Dębnik 52 dodajemy kwiaty i owoce czarnego bzu
Do serów Jersey w Dębnik 52 dodajemy kwiaty i owoce czarnego bzu