Aktualności,  Bez kategorii

Mleko sienne w Dębnik 52

Czy wiecie co to jest mleko sienne? To mleko, które pochodzi od krów karmionych wyłącznie świeżą trawą i sianem. Takie właśnie jest mleko w Dębnik 52. Przedstawiamy czym różni się mleko sienne od standardowego, jakie ma właściwości i jak wpływa na smak powstających z niego serów.

Z Alp do Dębnika 52

Termin „mleko sienne” pochodzi z Alp. To właśnie w krajach alpejskich np. Szwajcarii, czy Austrii wyraźnie odróżnia się mleko sienne od mleka zwykłego. Co dokładnie oznacza ta nazwa – czy w mleku siennym jest siano? Nie, nie 🙂 Ale podstawowy wyróżnik mleka siennego jest związany z sianem, a szerzej mówiąc z pożywieniem krów. Mianowicie, krowy produkujące mleko sienne, wiosną, latem i jesienią odżywiają się wyłącznie na łąkach i pastwiskach, a zimą jedzą tylko siano powstałe w wyniku skoszenia i wysuszenia roślin porastających łąki i pastwiska.

Bioróżnorodność łąk i pastwisk a mleko sienne

A łąki te i pastwiska charakteryzuje ogromna różnorodność flory. Rosną tu różna gatunki traw, zioła i cenne pod względem odżywczym rośliny, takie jak kostrzewa łąkowa, koniczyna biała, kupkówka pospolita, wyczyniec łąkowy, koniczyna czerwona, wyka, czy mniszek lekarski. Ta czysta natura to raj dla zwierząt, który zapewnia krowom bogatą i zróżnicowaną dietę. Nie stosujemy kiszonek. Nasze zwierzęta uwielbiają to świeże, smaczne jedzenie z łąk. A im większa bioróżnorodność pożywienia dla krów, tym lepszy aromat i jakość mleka oraz wytworzonych z niego produktów.

Nie tylko lepszy smak, ale i więcej właściwości zdrowotnych mleka siennego

Mleko sienne jest absolutnie wyjątkowe. Są w nim zawarte wszystkie aromaty i smaki łąk i pastwisk. Tak urozmaicone i wartościowe jedzenie przekłada się na smak i jakość mleka. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu wynika, że mleko sienne ma dwa razy więcej kwasów tłuszczowe omega 3, które chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz dwukrotność kwasów CLA o działaniu zabezpieczającym przed nowotworami i obniżających poziom złego cholesterolu.

W trosce o środowisko naturalne

Krowy wypasane na pastwiskach są zdrowsze i szczęśliwsze niż zwierzęta, które całe dnie i noce spędzają w zamkniętych oborach. Hodowla krów karmionych świeżą trawą i sianem pochodzącym z własnych pastwisk przyczynia się też do ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności.

Mleko sienne to specjalność europejska

Unia Europejska przyznała mleku siennemu unijny znak jakości TSG – gwarantowana tradycyjna specjalność.